Jakie okna kupić? Oto 6 najważniejszych kryteriów

Jakie okna kupić? Oto 6 najważniejszych kryteriów

Rynek stolarki okiennej rozwija się w szybkim tempie. To dobra i zła wiadomość dla klientów. Dlaczego? Pozwala na łatwy dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii. Sprawia też, że trudno jest wybrać najlepszą opcję. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Oto pięć kluczowych kryteriów.

Zanim zamówisz okna, upewnij się, że patrzysz na rynek. Oto kluczowe elementy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

Izolacja cieplna

Dobre okna Myślenice zapewniają odpowiednią ochronę cieplną budynku. O zapotrzebowaniu budynku na energię i komforcie cieplnym zimą i latem decyduje szczelność okien. Potrzebujesz okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, jeśli chcesz zbudować dom pasywny lub o niskim współczynniku E. Jest to Uw 0,08 W/m2K.

Materiał do budowy

Najpopularniejsze są okna z PCV, ale plastikowe też są opcją. Okna drewniane są lepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na odporności na uszkodzenia i większej wytrzymałości. Okna z nakładkami aluminiowymi to najlepsza dostępna obecnie opcja.

Nakładka aluminiowa jest mocowana do zewnętrznej krawędzi okna PCV lub okna drewnianego, aby chronić je przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wyciszenie okien

Okna mają za zadanie nie tylko zapobiegać ucieczce ciepła z domu, ale także stanowić izolację. Okna chronią również przed hałasem. Parametr izolacyjności akustycznej (czyli Rw) jest ważny, jeśli mieszkamy w głośnej okolicy, np. w pobliżu ruchliwej drogi, placów zabaw dla dzieci czy ulic o dużym natężeniu ruchu pieszych. Okna powinny mieć izolacyjność akustyczną na poziomie 40 dB przy wysokim poziomie hałasu i 36 do 39 dB przy średnim poziomie.

Projekt okna

Okno to także ozdoba budynku. Należy zadbać o to, aby stolarka pasowała do estetyki wewnętrznej i zewnętrznej. Jest to możliwe, gdy wybierze się okna z nakładką aluminiową. Może być ona wykonana w dowolnym kolorze z palety RAL, a także w wielu ciekawych fakturach, np. przypominających drewno czy stal nierdzewną. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na kształt i grubość profilu. W nowoczesnych budynkach sprawdzą się proste ramy i minimalistyczne obramowania. Natomiast stylizowane ramy, np. okna ze szprosami, nie sprawdzą się w nowoczesnych budynkach.

Okna antywłamaniowe

Producenci okien oferują wiele innowacyjnych rozwiązań zwiększających funkcjonalność okien. Jednym z przykładów jest automatyka umożliwiająca wymianę powietrza bez otwierania okien – I-tec Wentylacja. Dostępne są również rekuperatory, które zapewniają wymianę ciepła, ale nie straty. W oknach mogą być wbudowane osłony przeciwsłoneczne. Przyjrzyj się bliżej oknom, aby określić, czego potrzebujesz.

Innowacyjne cechy okien

Producenci okien oferują wiele innowacyjnych rozwiązań, aby zwiększyć funkcjonalność swoich okien. Jednym z przykładów jest automatyka, która umożliwia wymianę powietrza bez otwierania okien – I-tec Wentylacja. Dostępne są również rekuperatory, które zapewniają wymianę ciepła, ale nie straty. W oknach mogą być wbudowane osłony przeciwsłoneczne. Przyjrzyj się bliżej oknom, aby określić, czego potrzebujesz.

A co z kosztem okien? Ona również jest ważna. Wystarczy raz zainwestować w okna na wiele lat. Warto wydać więcej na okna, aby uzyskać długoterminowe oszczędności, takie jak niższe koszty ogrzewania i chłodzenia.

Previous Jak optymalnie powiększyć mały pokój dzienny
Next Legend of Rock Wrocław - Hala Stulecia 25 marca 2023

Może to Ci się spodoba

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

Sukces małopolskich policyjnych biegaczy

Podczas XV Mistrzostw Polski Policjantów w Maratonie organizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Zarząd Wojewódzki NSZZP województwa zachodniopomorskiego pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji małopolscy policyjni biegacze stanęli

Centrum Wsparcia Seniora „Od Nowa” zaprasza

Rekreacja, terapia, opieka, ćwiczenia – to wszystko oferuje centrum „Od Nowa”, które od lipca funkcjonuje przy Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Placówka, która powstała z myślą o osobach starszych chorych

Młodzież może kształcić się w branży przemysłu lotniczego

Kolejna kaliska szkoła dołączyła do współpracy na rzecz edukacji zawodowej dla przemysłu lotniczego. Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek podpisał dokument dotyczący współpracy pomiędzy Wielkopolskim Klastrem Lotniczym, a Miastem Kalisz. Trwa nabór do

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Jak można pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Uzależnienia stanowią poważny problem we współczesnym świecie. Mogą one mieć niszczące konsekwencje zarówno dla osoby uzależnionej, jak i jej rodziny. Połączenie uzależnienia psychicznego i fizycznego może prowadzić do poważnych problemów.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź